Reklama na Facebooku (Facebook Ads)

Ako funguje reklama na Facebooku cez Facebook Ads? Je to dobrý spôsob investovania peňazí, oplatí sa? Je Facebook reklama lepšia ako reklama na Google? Dobré otázky. Rád ti na nich odpoviem, čítaj ďalej.

 

Facebook Ads – čo je to?

V prvom rade si povedzme čo je vlastne reklama na Facebooku. Určite si si už všimol (teda ak máš Facebook účet), že na pravej strane, v pravom stĺpci sa zobrazujú ponuky, ktoré si „nelajkoval“. Alebo po novom sa ti sem tam v hlavnom, strednom stĺpci tiež ukáže niečo, na čo si predtým neklikal.

Toto je reklama na Facebooku. Sú to platené pozície, kde si firmy platia za zobrazenie sa uživateľom Facebooku, podľa určených kritérií. Tieto kritériá sú napríklad vek, krajina, jazyk, záľuby.

Oplatí sa reklama na Facebooku?

 

Veľké množstvo pravidelných uživateľov, rastúce denne.

Vyše 2 miliónov ľudí má Facebook účet na Slovensku – a táto štatistika je z 31.12.2012, takže dnes môžeme odhadovať, že viac ako Facebook vek uzivatelov rozlozenie polovica Slovákov má Facebook. A keďže podľa tých istých štatistík má prístup k internetu 80% Slovákov, tak verím, že pribudne aj viac Facebook účtov. Čiže väčšina Slovenska bude o chvíľu na Facebooku.

A to nie je všetko – kto používa Facebook najviac? Najpočetnejšia skupina sú mladí od 18 do 34 rokov, po nich 35 do 54 rokov. Čiže práve ľudia, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú tvojimi zákazníkmi – ktorí pracujú, radi nakupujú, sledujú čo sa deje vo svete a chcú mať tie najaktuálnejšie výdobytky, služby a podobne.

V svete, už vyše 1.3 miliardy ľudí pozerá na Facebook denne. Táto štatistika bude podobná na Slovensku – ľudia tam trávia čoraz viac času, takže kde inde im ponúknuť svoje služby alebo produkt, ak nie tam, kde strávia zákazníci veľa času, pravidelne a denne.

Rozšírené možnosti zacielenia reklamy

Facebook svoje služby ohľadom reklamy aj naďalej zlepšuje. Sú si vedomí, že takto môžu aj oni zarobiť veľa, no taktiež môžu tebe pomôcť do veľkej miery. Napríklad, na Google sa nedá zacieliť podľa toľkých kritérií, ako na Facebooku. Momentálne je ot vek, záľuby, krajina a pod, ale pre pokročilejšie krajiny, ako Amerika, už majú na výber viac. Môžeš spustiť reklamu len pre svoje okolie, podľa vzdelania, podľa toho, aké stránky majú radi a veľa ďalšieho.

Spoločenský faktor – online verzia odporúčania kamarátom

Taktiež môžeš zacieliť svoju reklamu len na ľudí, ktorí majú napríklad radi tvoju Facebook stránku + ich priateľov. To znamená, že namiesto všeobecnej reklamy sa im ukáže niečo ako „Tvoj priateľ Jano má rád stránku XYZ“. Čo je skoro to isté, ako keby to danej osobe Jano odporučil sám. Je tam to spojenie – „hm, keď to má rád Jano, tak to bude asi dobré…“.

Detailné štatistiky

Facebook ponúka detailné štatistiky ohľadom efektívnosti každej kampane, koľko ťa stojí každé zobrazenie alebo kliknutie, ktorá verzia reklamy pritiahla koľko zákazníkov a za akú cenu. Takže máš veľké množstvo informácií, ktoré ti pomôžem analyzovať a použijem na zlepšenie kampaní v budúcnosti.

Koľko stojí reklama na Facebooku?

Je na tebe, aký rozpočet si určíš. Stačí len málo, napríklad 1.5 EUR denne. Pri odhadovanej cene za kliknutie okolo 0.15 EUR ti to Cena v USD za zobrazenie reklamy 1000 ľuďomzaplatí za 10 kliknutí denne. A nebudú to len také kliknutia, ale kliknutia ľudí, ktorí už vedia na čo klikajú, takže majú záujem o kúpu.

Pri takomto rozpočte ti stačí predať jeden alebo zopár produktov (podľa ich ceny) a máš reklamu zaplatenú na mesiac.

Môžeš si samozrejme zvoliť čo chceš – napríklad 10 EUR denne na 5 dní. Alebo 100 EUR celkovo na kampaň, bez zadania konečného termínu – Facebook takto rovnomerne rozmiestni tvoju kampaň na každý deň, podľa jej aktuálnej nákladovosti.

Facebook Ads je dnes najlacnejším spôsobom reklamy – len za niekoľko centov sa môže tvoja reklama zobraziť tisicom potenciálnym zákazníkom – čo je neslýchané napríklad pri reklame v TV, novinách alebo rádiu. (zdroj: „Why every business should spend at least $1 per day on Facebook Ads„)

Je lepší Facebook Ads, alebo Google Adwords? To sa už dozvieš v tomto článku presne o tom.

Myslíš, že Facebook reklama sa ti zíde? Rád ti s jej nastavením pomôžem, napíš mi.