Reklama na Google – Google Adwords

Čo sa skrýva pod pojmom Google Adwords, alebo reklama na Google? Oplatí sa to? Koľko to stojí? Na tieto a ďalšie otázky ti odpoviem v tomto článku.

Čo je to Google Adwords / Reklama na Google?google reklama

Jedná sa o platené pozície pri výsledkoch vyhľadávaní. Keď do Google.sk zadáš nejaké vyhľadávanie, ukážu sa ti platené a neplatené výsledky. Tie platené sú v poliach vyznačených na obrázku napravo. Tie neplatené sú výsledkom komplexného algoritmu a hodnotenia stránok, ktorý pozná presne len Google. Ale o tom si povieme inokedy. Tie platené pozície sú teda reklama na Google alebo cez Google Adwords.

Ako funguje reklama na Google?

Je to niečo podobné ako pri reklame na Facebooku. Potrebuješ si vytvoriť Google Adwords účet, ktorý prepojíš s nejakým spôsobom financovania (aby si mohol za reklamu platiť). Vytvoríš si kampaň a reklamu k tomu – textovú ale aj vizuálnu. (Vizuálna reklama sa ukazuje na iných stránkach, ktoré spolupracujú s Google Adsense a Adwords). Textová reklama musí byť krátka, výstižná a pútavá. Poptom si určíš zacielenie – napríklad podľa jazyka, podľa krajiny a hlavne, podľa kľúčových slov, určíš si rozpočet a ide sa. Rozpočet môže byť niečo ako 1 EUR na deň, alebo nejaká suma na neurčitý počet dní – Google to rozdelí rovnomerne na základe priemerných nákladov na kliknutia.

Platí sa buď za zobrazenie reklamy (PPM = pay per impressions) alebo za každé kliknutie na reklamu (PPC = pay per click).

Najdôležitejšie je vybrať si tie správne kľúčové slová. Teda ak mi beží reklama na webdizajn, tak si vyberiem kľúčové slová ako: „webdizajn“, „tvorba webstránok“, „dizajn stránok“, „lacne webstránky“. Na to potrebuješ vedieť pracovať s nástrojmi, ktoré Google Adwords ponúka na zistenie tých najlepších a najlukratívnejších kľúčových slov.

Oplatí sa reklama na Google?

Veľký podiel trhu – zacieľ na čo najviac zákazníkov jednou ranou

Google je najpoužívanejší vyhľadávač na svete. Takmer 70% vyhľadávaní na internete ide cez Google. Zvyšok sa delí medzi Bing, Yahoo a ďalšie menšie vyhľadávače. Takže z hľadiska ušetrenia času a získania toho najväčšieho podielu vyhľadávaní sa oplatí sústrediť hlavne na Google.

Nízke náklady

Môžeš si určiť nízky rozpočet, niečo ako 1,5 EUR na deň. Pri odhadovanej cene za klik 0.15 centov ti to zabezpečí asi 10 kliknutí denne. To znamená 10 zákazníkov, ktorí si prečítali tvoju reklamu a klikli na to – s veľkou pravdepodobnosťou, že ich to zaujalo a niečo si od teba zakúpia. Ak si z tých 10 zákazníkov len niekoľko niečo zakúpi, už máš tých 1,5 EUR na deň zaplatených.

V porovnaní s reklamou v novinách (kde už málokto niečo hľadá) alebo v rádiu a TV (kde to stojí neskutočné peniaze a nevieš si nijako zistiť alebo merať efektívnosť), je toto tá najefektívnejšia možnosť.

Štatistiky a možnosť overiť si efektívnosť reklamy

Ako som už spomenul vyššie – pri reklame v rádiu alebo TV sa len ťažko zisťuje do akej miery je efektívna – či funguje. Nevieš, koľkým ľuďom sa naozaj ukázala a koľkí kvôli nej prišli na tvoju webstránku. Ale pri Google reklame to vieš presne – detailné štatistiky o tom, koľkým ľudím sa reklama zobrazila, koľkí na to klikli, za akú cenu. Môžeš si takto spustiť 2-3 kampane s rozličným textom a potom použiť len tú najefektívnejšiu. A vieš presne, koľko si vynaložil na danú reklamu a či sa ti to vráti.

 

Nastavenie a spravovanie Google reklamy

Ak sa necítiš na zakladanie si účtu na Google Adwords, preklikávanie sa hromadou nastavení, učenia sa ako to funguje a chceš sa vyhnúť neefektívnosti reklamy z dôvodu neznalosti, tak si na dobrej adrese. Ja s tým pracujem už roky, vyznám sa vo všetkých nastaveniach, v tom, čo sa oplatí a čo nie a viem rýchlo sprostredkovať a zanalyzovať štatistiky kampaní, tak, aby boli pre teba čo najefektívnejšie.

 

Takže ti rád za nízky poplatok pomôžem s nastavením a spravovaním Google reklamy. Napíš mi a zvyšok si dohodneme.

 

Taktiež ťa môže zaujímať podobný článok o reklame na Facebook – ako to funguje, či sa to oplatí.