Aké sú možnosti tvorby webstránok?

Aké sú možnosti tvorby webstránok?

Obsah

Dnes už by žiadny seriózny bisnis nemal fungovať bez webstránky – viac sme s k tomu povedali o článku Webstránka aj pre malé biznisy. So stále navyšujúcim sa počtom užívateľov internetu a ľudí hľadajúcich biznisy a informácie cez Google a iné vyhľadávače by sa bez webstránky pripravil každý podnikateľ či biznis o veľké množstvo potencionálnych zákazníkov. Aké sú ale možnosti tvorby webstránok? Ako si vybrať?

V poslednom desaťročí vzniklo veľa možností ako si dať spraviť webstránku (alebo si ju spraviť sám). Prejdeme si tie najčastejšie využívané a ich výhody / nevýhody

Zdarma alebo mesačne platené „Urob si sám“ typy webstránok

Ako príklad si vezmem portál Webnode.sk. Môžeš si tam spraviť webstránku aj zdarma. No pozor – ich biznisový model je niečo ti predať – nemohli by fungovať len z poskytovania webstránok zdarma. Takže web zdarma bude mať obmedzené funkcie (napríklad nemôžeš si tvoriť pekné cenníky, limitovaná prezentácia služieb, staršie vyzerajúci dizajn a pod). Limitovaný priestor, limitované možnosti / funkcie a často aj neprofesionálna forma domény (ako www.tvojbiznis.nejakyportal.com). Ak chceš profesionálne, nerob si web zdarma. Tie nechaj hobby bloggerom, ktorí nemusia nikoho presviedčať. Z hľadiska zákazníka, ktorý hľadá službu od seriózneho biznisu to ale nie je dobré – objednal by si si službu od biznisu, ktorý má web zdarma a nemá ani poriadnu doménu? Čiže nemá ani zopár EUR mesačne alebo jednorázovo na poriadny web – asi nebude toľko investovať ani do kvality svojich služieb.

Aj tvoja webstránka je služba zákazníkovi – informuje, učí, posúva zákazníka ďalej. Ak do nej neinvestuješ, nerobíš dobré meno ani svojim službám.

A čo mesačne platené možnosti?

Tu už to je lepšie – máš vlastnú doménu (www.tvojbiznis.com a pod) a viac funkcií k dispozícii. Môžeš si web odprezentovať profesionálnejšie. K dispozícii je istý počet už hotových dizajnov, ktoré si možno môžeš trochu upraviť – zmeniť farby, pridať vlastné logo. No stále to sú šablóny, ktoré bude používať veľa iných biznisov, čiže vyzerajú radovo.

Plusom týchto služieb je to, že v prípade problémov – niečo nefunguje, zobrazuje sa zle – máš k dispozícii zákaznícku podporu, ktorá ti to spraví zdarma. Čiže nemusíš sa miešať do technických záležitostí, nemusíš si nič aktualizovať – spravia to za teba. To ako často a či používajú najnovšie technológie, alebo len staršie lacnejšie technológie už je ťažké zistiť.

To je z môjho pohľadu aj najväčším mínusom – nižšia flexibilita – aby firma, ktorá ponúka istý systém na robenie webstránok pre svojich klientov mohla zaručiť jeho jednoduchosť a kompatibilitu, musia to nejako limitovať. Nemôžu vyhovieť každému, takže vyhovejú len väčšine prípadov. Preto budú podporovať len väčšinu typických požiadaviek, nie to, čo potrebuješ presne ty. Čiže za webstránku platíš, no stále máš nejaké limity. Ako často aktualizujú svoj systém? Dnes sa technológia tvorby webstránok vyvíja veľmi rýchlo – každý rok sa výzor webov zmení, pretože pribudnú nové, lepšie spôsoby kódovania a prehliadače vedia zvládnuť viac. No ak si platíš za webstránku v nejakej firme, si viazaný na jej cyklus aktualizácií, nie na rýchlo sa vyvíjajúci trh. Častokrát bude tvoj web stále pozadu – pretože je bezpečnejšie používať už staršiu technológiu, ktorá funguje pre každého, ako novú technológiu, ktorá si bude vyžadovať viac podpory a nákladov z ich strany.

Ďalšou nevýhodu je viazanosť (platíš stále, nie jednorázovo) a cena za webstránku. Možností je veľa, každá firma má svoje ceny, no vyzerá to nejako takto:

Aké sú možnosti tvorby webstránok? 1

 

Čiže aj pri najlacnejšej verzii zaplatíš 2,95 EUR mesačne, čo je 35 EUR ročne. Nemáš v tom ani doménu (ktorá stojí od 10 EUR ročne). Máš tam 100 MB mesačne, čo dnes znamená len niekoľko fotogalérií. Táto možnosť je pre biznis vlastne taká zlá, že ju radšej ani nezvažujme v tomto porovnaní. Čiže sa presunieme na možnosť MINI za 4,95 EUR mesačne alebo 59,4 EUR ročne. Pravdepodobne svoj biznis plánuješ na viac rokov – čiže po 3 rokoch už zaplatíš 178,2 EUR za tento (stále limitovaný web). Hodí sa to možno na otestovanie konceptu – spravíš si jednoduchý web, zaplatíš na rok a zistíš, či to funguje. Ak áno, zainvestuješ do poriadnej webstránky. Otázka ale je, či dáš tomuto biznisu poriadnu šancu ak ho budeš testovať s obmedzenou webstránkou.

Vyššie cenové možnosti ti už pridajú viac možností a funkcionalít, no už ťa aj budú stáť oveľa viac – „Balíček pre úspešný a profeionálny web“ za 16,95 EUR mesačne ťa vyjde 203 EUR ročne alebo 610 EUR na tri roky. V tejto cene už môžeš mať na mieru spravený profesionálny web podľa tvojich predstáv, namiesto šablóny, ktorá stále bude vyzerať radovo.

Tieto možnosti sú možno vhodnejšie ak potrebuješ eshop, no nechceš sa zaoberať technickou stránkou a nepotrebuješ ho spraviť na mieru. Ak sa daná firma hýbe s dobou a ich ecommerce platforma ti poskytne to čo potrebuješ, tak možno aj ten mesačný poplatok stojí za menej starostí a zákaznícku podporu nablízku.

 Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, poriadne si prezri nasledujúce:

 • čo dostaneš v cene? Je tam aj zákaznícka podpora bez limitu? Ako vyzerajú ich šablóny a ukážkové weby?
 • sú ich ukážkové weby naozaj robené zákazníkmi, alebo ukazujú len tie, kde sa doplácalo za ich dizajn?
 • aké majú referencie na svojom webe? Aké majú referencie na iných weboch a fórach? Stačí dať do googlu niečo ako „webnode hodnotenia zákaznikov“ a nájdeš iné referencie
 • akú technológiu používajú? Je to niečo nové alebo už niekoľko rokov staré?
 • koľko priestoru máš v cene? Bežný web potrebuje okolo 1 GB mesačne ak tam neplánuješ dávať videá alebo veľké množstvo fotografií
 • aké funkcie potrebuješ a vedia ich zastrešiť? Za akú cenu? Napríklad prihlasovanie návštevníkov na odber článkov na email (blog) alebo diskusné fórum, objednávkové formuláre – často musíš platiť extra za dodatočné funkcie
 • čo ak budeš neskôr chcieť preniesť webstránku na iný systém? Je tam dobrá možnosť exportu jej obsahu?

 

Nechať si urobiť web freelancerom

Táto možnost čoraz viac naberá na popularite. Freelancer je osoba, ktorá sa rozumie do tvorby webstránok a webdizajnu, mala by poznať najnovšie technológie a spôsoby tvorenia webstránok. Ich ceny sa pohybujú zhruba od 100 EUR za webstránku až do tisícov EUR. Za tie najnižšie ceny dostaneš aj nižšiu kvalitu prevedenia webstránky – slabší dizajn (oddelenie od davu alebo to nebude pôsobiť na zákazníkov až tak profesionálne ako by si chcel), možné bezpečnostné diery (na rozšírenie funkcií sa použijú rozšírenia, ktoré nemusia byť spoľahlivé) a slabšia podpora v budúcnosti (napríklad pri aktualizáciách).

Ak si nájdeš spoľahlivého freelancera za nízku cenu (napríklad na jaspravim.sk), máš dobrý spôsob ako získať webstránku na vyskúšanie tvojho biznisu. Zaplatíš jednorázovo a skúsiš si, či sa daný biznis uchytí. Ak áno a začne zarábať, môžeš si potom dovoliť aj drahší webdizajn.

Tu stále platí, že si musíš zabezpečiť vlastný webhosting a doménuFreelancer ti vytvorí web, ale doména a hosting je tvoje vlastníctvo a je najlepšie ak si ho kúpiš sámPozor na freelancerov, ktorí ti ponúknu aj doménu a webhosting – nie je to výhodné či spoľahlivé riešenie pre teba, len pre nich. Funguje to tak, že si na seba zakúpia väčší webhosting (napríklad na 100 domén, 100 GB mesačne) za ilustračnú cenu 20 EUR mesačne. Tebe potom predajú jednu doménu a časť z tohto hostingu za napr. 5 EUR mesačne. Predajú takto všetkých 100 domén a 100 GB a majú 500 EUR mesačne vo vrecku. No pre teba webhosting od freelancera znamená, že:

 • nemáš ľahký prístup do hostingu / k doméne – ak potrebuješ niečo upraviť, čakáš na 1 osobu (na rozdiel od tímu zákazníckej podpory ak si kúpiš hosting napr. od websupport.sk, ktorí sú k dispozícii stále a hneď). Mám to odskúšané – robil som už veľa webov, kde som musel čakať na odpoveď od iného administrátora, u ktorého mal zákazník svoj hosting. Alebo mi odmietol spraviť nejaké bežné nastavenie, pretože by to jemu navýšilo náklady
 • si závislý od jedného človeka – a celý tvoj web tiež. Ak on nie je dostupný, nevieš upravovať ani tvoj web. Ak sa niečo pokazí, čakáš kým sa k tomu dostane tento jeden človek, ktorý má samozrejme aj veľa inej práce a zákazníkov
 • platíš viac ako keby si šiel priamo k hostingovým spoločnostiam
 • aktualizácie systému na novšie verzie sú častokrát omeškané aj roky (aktualizácia si vyžaduje veľa práce a môže spôsobiť nefunkčnosť webov, tak sa tomu môže súkromná osoba, ktorá nemá tím programátorov, radšej vyhýbať)

Ďalším levelom freelancerov sú už skúsenejší web developeri, ktorí vedia ako efektívne spraviť webstránku no zároveň aj bezpečne a moderne. Vedia čo funguje a čo nie, čo je spoľahlivé a čomu sa vyhnúť. Ich ceny sa pohybujú v niekoľkých sto eurách, od 200 do tisíc. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako získať spoľahlivú webstránku za prístupnú cenu. Webstránku ti správne nastavia, zabezpečia a nainštalujú všetko potrebné, aby spĺňala požiadavky dnešných zákazníkov či vyhľadávačov ako Google. Neponúkajú úplne najnižšie ceny, no tiež nie najvyššie – pracujú sami, efektívne, vedia využiť technologické triky na dosiahnutie požadovaných výsledkov bez vysokých nákladov. Nemajú náklady na kancelárie a zamestnancov.

Tu samozrejme nie je dôležitá len cena, ide tu hlavne aj o prístup freelancera k zákazníkom a jeho skúsenosti. Nízka cena môže (no nemusí) znamenať, že ti web spraví študent, ktorý nevie efektívne komunikovať a vysvetliť ti potrebné kroky. Neoverí si tvoje očakávania a to, čo naozaj potrebuješ a na konci bude dodaný produkt iný ako si čakal. Alebo ti dodá presne to čo potrebuješ namiesto toho, čo potrebuješ a je aj optimálne pre vyhľadávače a zákazníkov. Pretože to, čo si žiada väčšina zákazníkov je častokrát nie úplne to, čo bude fungovať pre nich najlepšie a je úlohou freelancera aby im dal to najlepšie riešenie.

Jedným z takýchto freelancerov som ja – rád ti spravím dobrý, spoľahlivý web, ktorý spĺňa požiadavky moderných prehliadačov a vyhľadávačov a zároveň dá tvojim zákazníkom, čo potrebujú. Neviem spraviť všetko, ale viem pokryť väčšinu potrieb bežných biznisov.

Pozri si moju ponuku

 

Ak máš k dispozícii väčší kapitál a máš aj veľmi konkrétnu predstavu webu s veľmi špecifickými funkciami, potom ťi možno bude vyhovovať špecializovaný freelancer, ktorý už stojí viac – zväčša práca ide na hodinovú mzdu (20+ EUR/h) a trvá desiatky hodín (aj 100+). Tento freelancer už pravdepodobne spolupracuje s inými, ktorí mu pomôžu spraviť isté časti webu, v ktorých nie je on expert. (Ak ti niekto sľubuje, že spraví všetko sám pre komplexné – nie štandardné weby, pozor na to – je nepravdepodobné aby jedna osoba vedela zvládnuť kódovanie, grafický dizajn, navrhnutie funkcií, marketing a SEO – všetko na jedničku). Cena takéhoto webu sa pohybuje už nad 1000 EUR.

Nechať si urobiť web webdeveloperskou firmou

Poslednou možnosťou tvorby webstránok sú webdizajnérske firmy. Ich ceny sú zvyčajne vyššie ako u bežných freelancerov, no majú aj svoj dôvod – získaš nie jednu osobu a jej skúsenosti, ale celý tím – programátori, dizajnéri, grafici, UX experti, marketéri, SEO experti. Tieto služby sa hodia biznisom, ktoré majú väčší počiatočný kapitál a potrebujú web šitý úplne na mieru. Netypický dizajn alebo funkcionalita, ktorý by jeden freelancer nevedel zabezpečiť úplne podľa predstáv.

 Ak sa rozhodneš pre freelancera alebo webdeveloperskú firmu, poriadne si prezri nasledujúce:

 • aké sú ich referencie od zákazníkov? Majú ich vôbec na stránke? Ak nie – pozor na to. Ak je to väčšia spoločnosť, budú mať častokrát aj hodnotenia na iných portáloch alebo fórach, ktoré nájdeš cez google
 • aké sú ich ukážkové weby v portfóliu? Vyzerajú moderne? Sú responzívne (pozri si ich na mobile).
 • sú ich ukážkové weby rôznorodé alebo na jendo kopyto (aj čo sa týka dizjanu, aj čo sa týka typov webstránok – rôzne funkcionality, eshopy, blogy?)
 • aké su ich ceny? Čo v cene ponúkajú? Neboja sa ti dať nejakú cenu, alebo radšej neuvedú žiadne ceny a potom ti „vymyslia“ cenu podľa toho, či si malá či väčšia firma?
 • aké sú ich ďalšie bočné aktivity? Robia niečo, čo súvisí s webdizajnom aj pomimo platených jobov? Sú aktívny online (čo svedčí o tom, že sa v tom vyznajú lepšie, ako niekto, kto robí len jednu vec). Majú napríklad blog alebo iné projekty?
 • pomáhajú ti nejako aj zdarma? Píšu napríklad články, ktoré ťa poučia a posunú ďalej a nežiadajú za to nič?

Verím, že po prečítaní tohto článku budeš v lepšej pozícii spraviť to správne rozhodnutie pri výbere spôsobu tvorby tvojej webstránky. Ak máš nejaké otázky alebo niečo stále nie je isté, rád poradím (nezáväzne a zdarma).

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO SEO Score Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google

Prečítať »

Ahoj! Rýchle info – používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak chceš vedieť aké prečítaj si naše podmienky spracovania osobných údajov.