Google a iné vyhľadávače hodnotia pozíciu webstránky v ich výsledkoch aj podľa toho, ako rýchlo sa načítava. Ak je web pomalý, ľudia stratia trpezlivosť a nečakajú kým sa natiahne, preto má vyššiu mieru opustenosti, t.j. návštevníci webu odídu skôr, ako sa načíta jeho obsah – ako si prečíajú o čom je. Google preto pomalé weby zobrazí na nižších pozíciách, aby dal ľuďom informácie z rýchlejších webov prednostne.
Rýchlosť načítavania ovplyvňujú viaceré nastavenia webu:
- Veľkou mierou k rýchlosti prispievajú obrázky na webe. Ak nie sú optimalizované a komprimované, budú sa načítavať dlho. Často sa stretávam s web dizajnom, kde sa použijú obrázky priamo z fotoaparátu alebo telefónu, ktoré úplne spomalia celý web. Alebo aj keď ich webdizajnér spracuje, ďalšie úpravy neskôr, nové články atď. už robia iní ľudia, ktorí ich neoptimalizujú.
Ja ti zoptimalizujem všetky obrázky + nainštalujem systém, ktorý ich bude optimalizovať sám pri ich nahrávaní. Takže je jedno, či budeš web neskôr upravovať ty alebo niekto iný, či použiješ obrázky priamo z fotoaparátu – stále budú optimalizované.
- správna konfigurácia načítavania skriptov a css súborov, ich komprimácia a nastavenie expirácie. V skratke – nie všetky časti či funkcie webu sa musia načítavať hneď na úvode. Menšie poupratovanie kódu a nastavení webstránky ďalej zrýchli načítavanie webu.
- cachovanie – využitie rozšírení a medzipamäte pre ďalšie zrýchlenie webu – napríklad tým, že sa časti webu uložia na počítač návštevníka a preto zobrazujú rýchlejšie, ako keby sa načítavali zo serveru tvojej webstránky