Čo robí dobrú webstránku dnes - február 2020

Čo robí dobrú webstránku dnes – február 2020

Obsah

85 / 100 SEO Score

Už si nemusíme písať prečo by mal každý biznis mať svoju webstránku. Je to už jasné – a ak by nebolo, tu je náš článok, ktorý ti vysvetlí prečo. Ideme teda priamo na to, čo dnes robí efektívnudobrú webstránku. Dôvod prečo dávam dôraz na dnes je to, že aj požiadavky na webstránky sa menia a hýbu s dobou. Nové zariadenia, na ktorých musí web vyzerať dobre, nové kritériá Googlu, nové návyky ľudí – na to všetko sa musí dohliadať pri tvorbe webstránky. Ak si ju objednáš u nás, dohliadneme na to, aby spĺňala tieto požiadavky.

Rýchlosť – aj 3 sekundy už je dnes veľa…

Rýchlosť webstránky nie je dôležitá len z hľadiska Google (ktorý to používa ako jedno z kritérií pri hodnotení kvality tvojej webstránky), ale už aj z hľadiska návštevníkov. Ak sa web načítava viac ako 3 sekundy, môžeš stratiť až 50% z nich – vitaj v dome netrpezlivosti a krátkej pozornosti.

Keďže veľa z nich sa na web pozerajú na mobile, nestačí ho spraviť rýchly pre laptopy a desktopy. Tie majú dobré pripojenie na internet a zvládnu aj väčšie obrázky či objem dát. No na mobiloch sa častokrát web naťahuje cez 3G alebo 4G pripojenie, kde je to už citlivejšie na veľkosť obrázkov a dát.

Moderné a dobre spravené weby vedia rozpoznať zariadenie a podľa toho ponúknu optimalizovanú verziu obrázkov alebo vypnú isté funkcie, ktoré nie sú potrebné. Na mobile určite nepotrebuješ tú istú veľkosť obrázku na pozadí, ako na laptope. Ten pre laptop sa na mobile môže naťahovať aj o 1 sekundu viac, čo môže znamenať o 5% návštevníkov menej. Takisto rôzne grafické efekty, ktoré vyzerajú dobre na väčších monitoroch nie sú potrebné na mobile. No pri nesprávnom nastavení sa budú naťahovať aj na mobiloch a takto to celé spomaľovať.

čo robí dobrú webstránku - rýchlosť a správanie návštevníkov

Užitočnosť webstránky – nájdu návštevníci to, čo čakajú?

Dobrú webstránku od zlej odlišuje hlavne jej užitočnosť – použiteľnosť. Nestačí aby stránka vyzerala dobre a načítala sa rýchlo. Ak je graficky perfektná, no ľudia na nej nevedia nájsť potrebné informácie, bude ti málo platná. Je potrebné sledovať vývoj návykov užívateľov webu, aké sú trendy, čo sa odporúča robiť a čo nie.

 • Napríklad fakt, že ľudia na weby klikajú z ľava do prava. Čiže najdôležitejšie informácie by mali byť umiestnené na ľavej strane, zvýšime tým šancu, že na nich kliknú, že si ich všimnú. Alebo to, že aj keď dizajnové a graficky prepracované hlavičky vyzerajú skvele, no ľudia si už navykli na zlatý štandard – logo na ľavo, menu na pravo. Poprehadzuj to a môže ťa to stáť zasa niekoľko klientov, ktorí odídu, lebo sa na webe stratia.
 • Priveľa textu alebo primálo? Je tam dosť výziev k prekliku na kontakt alebo objednávku? Alebo ich je priveľa? Všetkého môže byť priveľa alebo primálo – ten správny balans dosiahne najlepší výsledok. Nechaj si spraviť dobrú webstránku u nás a zamakáme aj na tom ;).
 • Alebo to, že slidery sa síce tvária dôležito a vyzerajú dobre, no len malý počet užívateľov počká kým sa slider posunie na ďalší obrázok, alebo kliknú a prejdú všetky obrázky / slidy. Je lepšie to najdôležitejšie odkomunikovať v jednom jasnom banneri, čo tiež zrýchli web ako na veľkých, tak aj na mobilných zariadeniach.
 • Vedieť, že aj keď uletené návrhy a unikátne prevedenie môže vyhrať cenu za dizajn, no často nevyhrá viac objednávok. Tvoji návštevníci nemajú čas na to, aby na uletenom dizajne hľadali, kde sa vlastne má kliknúť. Chcú osvedčené, rýchle postupy ako dosiahnuť to, za čím na tvoju stránku prišli. A ty to chceš tiež – dobrá webstránka má koniec koncov predávať, nie vyhrávať ceny za dizajn.

Editovateľnosť – rozšíriteľnosť webstránky

Existuje veľa spôsobov, ako spraviť webstránku, stovky rôznych programovacích jazykov či frameworkov, desiatky redakčných systémov. Každý má svoje výhody a nevýhody. Je preto veľmi dôležité zvoliť to správne riešenie – s dolhodobým obzorom. To znamená, že aj keď niečo dosiahne to, čo potrebuješ dnes – ako ľahko sa ti bude dať webstránka rozšíriť o rok, dva?

Tu sa často stretávame s takzvaným lock-in problémom – tým, že ti niekto spraví web v nejakom systéme, frameworku či programovacom jazyku ťa tak do neho „zamkne“ – ďalšie práce bude najefektívnejšie spraviť v tomto systéme, aby sa web nemusel prerábať úplne nanovo. Ak sa zvolí systém či framework, ktorý síce splní dnešné požiadavky, no nepozná ho veľa programátorov, budeš mať problém web dopĺňať – pridávať mu funkcionalitu. Alebo ťa to bude stáť viac, pretože na to bude k dispozícii menej programátorov.

Kladieme dôraz na tento krok a preto ti web spravíme cez WordPress – redakčný systém, na ktorom beží viac ako 30% všetkých webstránok sveta a pozná ho každý programátor. Má aj veľa možností ho rozšíriť o rôzne funkcionality, bez potreby programovania a (ak je dobre nastavený), spĺňa technické požiadavky Google (SEO). A umožní ti spravovať obsah webstránky ľahko – ako písanie textov cez Word.

Takže u nás dostaneš nielen kvalitne vypracovanú webstránku za rozumnú cenu, ktorá sa bude páčiť ako návštevníkom, tak aj Google – ale ti aj ušetríme čas a peniaze v budúcnosti. Je jedno, či budeš web rozširovať cez nás alebo si vyberieš niekoho iného.

Responzivita – dobrá webstránka má byť čitateľná na všetkých typoch zariadení

Je dosť pravdepodobné, že na tvoj web ľudia prídu na mobile – dnes to môže byť už viac ako polovica návštev. Závisí to aj od obsahu a zamerania webstránky – ak je tvoja cieľovka mladšie generácie, toto číslo bude vyššie, ako keď cieliš na staršie generácie.

Mobily, tablety, laptopy, ale aj televízory – na všetkých týchto zariadeniach či displejoch bude web vyzerať inak. Je dôležité zaistiť, aby:

 • sa fonty prispôsobili veľkosti monitora a boli čitateľné
 • sa menu prispôsobilo a neskrývalo
 • sa žiadne časti webu neprekrývali alebo nešli mimo obrazovku

Spravením webstránky to ale nekončí…

Webstránka je živá, vyvíjajúca sa vec, ktorá potrebuje administráciu. Tak ako appky na tvojom telefóne potrebujú pravidelné aktualizácie, aby mali najnovšie technológie a funkcie a nemali bezpečnostné diery – aj elementy tvojho webu to potrebujú. Okrem toho je nutné webstránku sledovať – jej návštevnosť, efektivitu – kam ľudia klikajú, čo sa im páči – a na tom budovať viac – a čo sa im páči menej – a to prerobiť. Takáto stránka má oveľa väčšiu šancu dosiahnuť popredné priečky v Google, ako jednorázový job.

Zabezpečíme ti:

 • pravidelné zálohy a aktualizácie všetkých častí webu
 • rozšírené štatistiky ohľadom SEO (na akých pozíciách sa nachádza web pre vybrané kľúčové slová a frázy? Ako sa to vyvíja počas mesiacov?), návštevnosti.
 • monitorovanie rýchlosti načítavania a bezpečnosti
 • proaktívne úpravy a aktualizácie pri rozšíreniach, u ktorých sa vyhlásia bezpečnostné diery
 • pomoc pri rozvoji a vylepšovaní webstránky – štatistiky kam návštevníci klikajú (heatmap), pomoc pri vysvetlení Google Analytics a komplexnejšie štatistiky + určenie ďalších krokov podľa štatistík

Radi ti pomôžeme vytvoriť dobrú webstránku, ktorásplní všetky tieto požiadavky + viac.

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO SEO Score Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google

Prečítať »

Ahoj! Rýchle info – používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak chceš vedieť aké prečítaj si naše podmienky spracovania osobných údajov.