Čo robí dobrú webstránku dnes - september 2019

Čo robí dobrú webstránku dnes – september 2019

Už si nemusíme písať prečo by mal každý biznis mať svoju webstránku. Je to už jasné – a ak by nebolo, tu je náš článok, ktorý ti vysvetlí prečo. Ideme teda priamo na to, čo dnes robí efektívnu webstránku. Dôvod prečo dávam dôraz na dnes je to, že aj požiadavky na webstránky sa menia a hýbu s dobou. Nové zariadenia, na ktorých musí web vyzerať dobre, nové kritériá Googlu, nové návyky ľudí – na to všetko sa musí dohliadať pri tvorbe webstránky. Ak si ju objednáš u nás, dohliadneme na to, aby spĺňala tieto požiadavky.

Responzivita – web má byť čitateľný na všetkých typoch zariadení

Je dosť pravdepodobné, že na tvoj web ľudia prídu na mobile – dnes to môže byť už viac ako polovica návštev. Závisí to aj od obsahu a zamerania webstránky – ak je tvoja cieľovka mladšie generácie, toto číslo bude vyššie, ako keď cieliš na staršie generácie.

Mobily, tablety, laptopy, ale aj televízory – na všetkých týchto zariadeniach či displejoch bude web vyzerať inak. Je dôležité zaistiť, aby:

  • sa fonty prispôsobili veľkosti monitora a boli čitateľné
  • sa menu prispôsobilo a neskrývalo
  • sa žiadne časti webu neprekrývali alebo nešli mimo obrazovku

Rýchlosť – aj 3 sekundy už je dnes veľa…

Rýchlosť webstránky nie je dôležitá len z hľadiska Google (ktorý to používa ako jedno z kritérií pri hodnotení kvality tvojej webstránky), ale už aj z hľadiska návštevníkov. Ak sa web načítava viac ako 3 sekundy, môžeš stratiť až 50% z nich – vitaj v dome netrpezlivosti a krátkej pozornosti.

Keďže veľa z nich sa na web pozerajú na mobile, nestačí ho spraviť rýchly pre laptopy a desktopy. Tie majú dobré pripojenie na internet a zvládnu aj väčšie obrázky či objem dát. No na mobiloch sa častokrát web naťahuje cez 3G alebo 4G pripojenie, kde je to už citlivejšie na veľkosť obrázkov a dát.

Moderné a dobre spravené weby vedia rozpoznať zariadenie a podľa toho ponúknu optimalizovanú verziu obrázkov alebo vypnú isté funkcie, ktoré nie sú potrebné. Na mobile určite nepotrebuješ tú istú veľkosť obrázku na pozadí, ako na laptope. Ten pre laptop sa na mobile môže naťahovať aj o 1 sekundu viac, čo môže znamenať o 5% návštevníkov menej. Takisto rôzne grafické efekty, ktoré vyzerajú dobre na väčších monitoroch nie sú potrebné na mobile. No pri nesprávnom nastavení sa budú naťahovať aj na mobiloch a takto to celé spomaľovať.

Čo robí dobrú webstránku dnes - september 2019

Užitočnosť webstránky – nájdu návštevníci to, čo čakajú?

Nestačí aby stránka vyzerala dobre a načítala sa rýchlo. Ak je graficky perfektná, no ľudia na nej nevedia nájsť potrebné informácie, bude ti málo platná. Je potrebné sledovať vývoj návykov užívateľov webu, aké sú trendy, čo sa odporúča robiť a čo nie.

Napríklad fakt, že ľudia na weby klikajú z ľava do prava. Čiže najdôležitejšie informácie by mali byť umiestnené na ľavej strane, zvýšime tým šancu, že na nich kliknú, že si ich všimnú. Alebo to, že aj keď dizajnové a graficky prepracované hlavičky vyzerajú skvele, no ľudia si už navykli na zlatý štandard – logo na ľavo, menu na pravo. Poprehadzuj to a môže ťa to stáť zasa niekoľko klientov, ktorí odídu, lebo sa na webe stratia.

Alebo to, že slidery sa síce tvária dôležito a vyzerajú dobre, no len malý počet užívateľov počká kým sa slider posunie na ďalší obrázok, alebo kliknú a prejdú všetky obrázky / slidy. Je lepšie to najdôležitejšie odkomunikovať v jednom jasnom banneri, čo tiež zrýchli web ako na veľkých, tak aj na mobilných zariadeniach.

Radi ti pomôžeme vytvoriť web, ktorý splní všetky tieto požiadavky + viac.

Nie je možné pridávať komentáre.