rady pre biznis

Ako uspieť online – čo má robiť moderný biznis, aby dnes uspel?

Obsah

Úplne najdôležitejším faktorom úspechu je ponúknuť tým správnym zákazníkom to, čo potrebujú (aj keď o tom ešte nevedia), čo im uľahčí život a nejako pomôže, za čo ti budú ochotní zaplatiť. S týmto ti nepomôžem – tento produkt / službu / ponuku potrebuješ nájsť sám. Ja ti ale pomôžem dostať tvoj užitočný produkt / službu pred tých správnych zákazníkov.

V posledných rokoch sa trh a jeho možnosti veľmi zmenil. Roky zaužívané stratégie už nemusia fungovať a otvorili sa dvere novým nápadom a stratégiám, ktoré ešte nemusí poznať každý. Cesta k úspechu v dnešnom svete je iná, ako 10 rokov dozadu. Veľkou časťou úspechu akéhokoľvek biznisu je jeho prezencia online a efektívne využívanie novodobých výdobytkov. Rád ti poviem o tých najefektívnejších z nich.

Ak už máš skvelý produkt / službu, tak si veľmi blízko úspechu. Teraz potrebuješ využiť všetky výdobytky dnešnej doby, aby si našiel tých správnych zákazníkov. Prostriedky / spôsoby, ako sa dostať pred tých správnych zákazníkov sú: moderná a efektívna prezentácia online = webstránka, Facebook fanpage, kvalitný a užitočný obsah webstránky = texty a články, lacná, efektívna a merateľná reklama = reklama na Google a Facebook.

1. Moderná a efektívna prezentácia online – webstránka & Facebook fanpage

Toto je tvoje okno do sveta. Tvoja prezentácia, online vizitka. Bez webstránky dnes prichádzaš o tú najväčšiu časť potenciálnych zákazníkov – vyše 60% Slovákov sa denne pripája na internet. Väčšina z nich sú tvoji potencionálni zákazníci. Jedna vec je ich nájsť (o čom si povieme nižšie), ale druhá vec je spraviť na nich dojem. Nech sú tvoje služby / produkt akokoľvek dobré, ak ich prezentuješ nesprávne, tak ich to odradí alebo nepresvedčí.

Základom efektívnej prezentácie je jendoduchosť a užitočnosť. Nenadarmo sa hovorí „v jednoduchosti je krása“. Časy vyfintených, žiarivých a komplikovaných webstránok odišli tak rýchlo, ako prišli. Pretože zákazníci nepotrebujú komplikované grafické prvky, ale potrebujú sa čo najrýchlejšie dozvedieť, ako im vieš pomôcť. Hneď na tvojej hlavnej stránke sa musia ľahko dočítať, čo im ponúkaš a ako im to zlepší život. Jednoduchosť ale nemusí znamenať nudná webstránka. Je veľa jednoduchých ale pritom štýlových dizajnov, pozri si moje portfólio. Užitočnosť znamená, že účel tvojej webstránky je úprimne pomôcť zákazníkom, ktorí to potrebujú, nie oblbnúť ľudí, aby si kúpili niečo, čo nepotrebujú.

Viac o tom v článku, prečo si spraviť webstránku aj pre menší biznis.

A najlepšie na tom všetkom je to, že ti takú webstránku spravím za bezkonkurenčnú cenu..

Čo sa týka Facebook fanpage (Facebook stránka pre biznis), tak tá sa hodí pre niektoré typy biznisov (Nie je na škodu jednu mať, nech robíš čokoľvek, ich úspech závisí veľa aj od typu služieb / produktov, ktoré ponúkaš). Je dobrá pre budovanie imidžu / mena, zdieľanie špeciálnych ponúk a zliav, užitočných článkov (viď bod 2. nižšie). Musí to byť všetko obsah, ktorý ľuďom fakt niečo dá, nejak zaujme alebo pomôže, musí to byť zľava hodná zmienky, alebo niečo veľmi vtipné, unikátne alebo inovatívne. Ináč je to veľa práce pre nič. Facebook fanpage sa hodí pre biznisy, ktoré predávajú služby alebo produkty, ktoré ľudia aktívne hľadajú, o ktorých radi čítajú, ktoré sú vizuálne, zábavné alebo veľmi užitočné. Bude ale menej efektívna pre predmety bežného použitia, o ktorých ľudia nebudú „klebetiť“, ako napríklad bežné čistiace prostriedky. Videli ste už, aby niekto zdieľal video o pracom prášku? Asi nie. Ale ak sa jedná o netypický prací prášok (ekologický napríklad), tak to už je o inom.

Jej cieľom je zbieranie čo najviac fanúšikov vytváraním pútavého obsahu, ktoré oni budú ďalej zdieľať, a takto ti vytvárať reklamu zdarma, a takisto ktorí budú tvojimi „skalnými“ zákazníkmi.

2. Kvalitný a užitočný obsah webstránky = texty a články

Ak už máš webstránku, tak ťa zákazníci online ľahšie nájdu. Teraz je to ale o tom, aby si presvedčil čo najviac zákazníkov, o kvalitách tvojich služieb / produktov, a zároveň mal texty napísané tak, aby sa „páčili“ aj vyhľadávačom.

Pri písaní textov na webstránku z hľadiska zákazníkov ide zasa o ich užitočnosť. Texty by mali ľuďom pomôcť, objasniť nejakú nejasnosť, dať informácie, ktoré ich posunú ďalej, napríklad pri rozhodovaní, aký produkt si kúpiť. Príklad z praxe: predávam športové pomôcky. Spravím si e-shop, v ktorom mám tisícky produktov. Buď to nechám tak, nech si zákazníci veci preklikajú a niečo kúpia. Alebo, zistím si, čo zákazníkov najviac trápi, s čím potrebujú pomôcť – ako napríklad pri rozhodovaní, aký typ tenisovej rakety si kúpiť. Napíšem o tom článok, kde porovnám jednotlivé typy, ich vlastnosti, ceny a odporučím akému štýlu hry sedí aký typ rakety. Zákazníci si tento článok prečítajú, pomôže im, takže už budú vedieť, akú raketu si kúpiť, a veľmi radi si ju kúpia odo mňa, keďže som im pomohol.

Tento prístup má aj ďalšiu obrovskú výhodu – reklama zdarma na Google a iných vyhľadávačoch. Google skenuje celú tvoju stránku. Nájde aj hore spomínaný článok o tenisových raketách. Takže ak nabudúce niekto napíše do Googlu „akú tenisovú raketu kúpiť“, tak im Google môže ponúknuť aj tento článok. Ľudia na neho kliknú, prečítajú si a kúpia si niečo. A takto, bez platenia za reklamu, si nájdeš ďalších zákazníkov. Čím viac užitočných článkov, žým viac odkazov Google bude zverejňovať na teba, tým viac potencionálnych zákazníkov ťa nájde.

Google sa nestará o teba a tvoj biznis. Ich jediným cieľom je dať ľuďom tie najrelevantnejšie výsledky vo vzťahu k ich kľúčovým slovám (čo zadali do vyhľadávača). Ak vieš, ako tieto kľúčové slová nájsť a napíšeš články, ktoré ľuďom s nimi pomôžu, tak bude Google zobrazovať tvoju stránku tisícom ľudí, zadarmo.

3. Lacná, efektívna a merateľná reklama = reklama na Google a Facebook

Kedysi bola reklama dostupná len prostredníctvom TV, rádia alebo novín / zlatých stránok. A stálo to veľa. Dnes sa ale všetko zmenilo – väčšina očí sa pozerá na internet, nie na TV, rádio alebo noviny a dostať sa pred tieto oči nestojí veľa. Google Adwords alebo Facebook Ads ponúkajú všetko, čo potrebuješ na nájdenie tých správnych zákazníkov, za nízke ceny.

Najdôležitejšie detaily týchto služieb:

  • Lacná reklama – už za menej ako 1 EUR na deň môžeš svoju reklamu zobraziť stovkám zákazníkov, z ktorých sa niektorí prekliknú na tvoju stránku. Tí, čo na tvoju reklamu kliknú takto spravia už so záujmom, takže je tam dobrá pravdepodobnosť zakúpenia si tvojich služieb / produktov
  • Efektívna reklama – v novinách alebo TV zaplatíš za reklamu a tá sa ukáže každému, či má 10 či 77 rokov, či ho baví šport alebo štrikovanie. To veľmi znižuje efektívnosť, pretože väčšina tvojej reklamy sa zobrazí ľuďom, ktorí to čo ponúkaš, nevyhľadávajú. Ale pri Google Adwords alebo Facebook Ads to je iné – tu môžeš zacieliť reklamu buď podľa kľúčových slov, ktoré ľudia vyhľadávajú (Google), alebo podľa ich hobby, veku, stránok, ktoré sa im páčia (Facebook). V praxi to znamená, že aj reklamu pre moje služby (webdizajn, marketing, reklama) mám zacielenú na kľúčové slová ako „webdizajn, tvorba webstránok, …“. Takže sa zobrazí len ľuďom, ktorí hľadajú to, čo ponúkam.
  • Merateľná reklama – na toto sa často zabúda, no je dôležité vedieť, či tvoja investícia do reklamy je návratová, či za seba zaplatí, alebo vyhadzuješ peniaze do vzduchu. Pri reklame napríklad v rádiu je ťažké vedieť, koľko zákazníkov prišlo k tebe kvôli nej. Ale pri reklame cez Google Adwords alebo Facebook Ads to vieš presne. Denné štatistiky počtu zobrazení, klikov, ceny za klik ti pomôžu si presne vypočítať, či sa ti to vypláca. V praxi to vyzerá asi takto: dnes som dal 1 EUR na reklamu a prekliklo sa 10 ľudí na moju webstránku. Jeden z nich si zakúpil produkt, na ktorom mám čistý profit 1.50 EUR. Reklama zaplatená a ja mám zarobených 0.50 EUR viac, ako keby som reklamu nemal :). Môžeš si takisto porovnať mesiac so zapnutou reklamou a bez nej – o koľko viac si predal, to si porovnáš s počtom zákazníkov z reklamy a vieš si vypočítať, koľko ti taký zákazník zarobí, teda aj koľko sa ti oplatí investovať na jeho získanie.

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO SEO Score Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google

Prečítať »

Ahoj! Rýchle info – používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak chceš vedieť aké prečítaj si naše podmienky spracovania osobných údajov.