Ako si vybrať najlepší webhosting

Ako si vybrať najlepší webhosting

Obsah

Na to, aby som ti vytvoril webstránku, potrebuješ webhosting. Je to priestor, kde uložím všetky dáta webstránky – jej databázu, obrázky, texty, štruktúru, formuláre atď. Bez toho sa webstránka zverejniť nedá. Tak aké sú možnosti, ceny? Je tu niečo zdarma? Je 🙂 Čítaj ďalej, dozvieš sa viac…

Aký webhosting vlastne potrebuješ?

1. Drvivá väčšina webstránok platí veľa za to, čo nepotrebujúweb hosting

V prvom rade ide o priestor na serveri na uloženie dát v Gigabajtoch – GB. „Odporúčané“ ponuky sa pohybujú bežne okolo 15 GB a 6-8 EUR na mesiac, no to je príliš veľa pre väčšinu webstránok. Pre webstránku, kde prezentuješ seba, svoj biznis alebo služby (ako napríklad táto moja) stačí tak 2 GB, za nejakých 2-3 EUR mesačne. No zo skúsenosti viem, že väčšina ľudí vidí značku „odporúčané“ a len preto si to zakúpia. Pritom im ale stačí možnosť za polovičnú cenu… To „odporúčané“ alebo „populárne“ je skôr marketingový ťah, to ignoruj.

Tvoja webstránka totiž bude obsahovať zopár stránok (ako „o mne, služby, portfólio, kontakt“), nejaké obrázky, databázu a súbory k vytvoreniu grafického rozhrania webstránky. Toto všetko sa ľahko zmestí do 2 GB. Potom do toho spadajú ešte emaily, ktoré môžu časom narásť do viac ako 2 GB, no tie môžeš pravidelne mazať. Prerásť 2 GB emailami znamená mať roky staré, tisíce emailov na serveri, čo nepotrebuje nikto.

Takže – ak potrebuješ bežnú www stránku na prezentáciu svojej firmy, produktov alebo služieb, bez špeciálnych funkcií (eshop, veľa médií, hlavne videa), tak ti stačia menšie balíky ponúkané všetkými webhostingovými spoločnosťami.

2. Ako bude vytvorená tvoja webstránka?

Niekto ti webstránku vytvorí od nuly, teda nakóduje ju celú od začiatku. Niekto (ako ja) ti webstránku vytvorí použitím CMS – Content Management System – redakčný systém, ktorý už má predvolené kódovanie stránok a jednotlivých funkcií, no potrebuje inštaláciu, grafické doladenie podľa tvojich predstáv, inštaláciu dodatočných funkcií, nahodenie tvojich textov, grafiky, SEO preverenie a veľa ďalších prác.

V prvom prípade nepotrebuješ podporu databáz, takže ti stačí základný webhosting. No takéto vytvorenie stránky trvá dlhšie, stojí viac a málokedy budeš mať v cene aj uživateľské rozhranie, kde si môžeš texty na webstránke neskôr upravovať sám. V druhom prípade – redakčný systém – potrebuješ podporu databáz (napríklad MySQL). Niekedy to už je v cene aj základného hostingu, no niekedy nie – je potrebné si to overiť.

3. Kde si webhosting zakúpiť?

Na Slovensku operuje už veľa hostingových spoločností. Ale najlepšia z nich je www.websupport.sk. Nedostávam za toto odporúčanie žiadnu odmenu, len z vlastnej skúsenosti viem, že majú dobré ceny, jednoduché uživateľské rozhranie a hlavne skvelú podporu zákazníkov. Kedykoľvek im napíšem s problémom, odpovedajú mi okamžite alebo behom niekoľkých hodín, problém vyriešia a celé sa to skončí veľkým úsmevom na tvári. Je to ten najlepší prístup a príjemné osvieženie v krajine, kde zákazník je väčšinou na obtiaž…

Ponúkajú službu The Hosting, kde si môžeš vybrať hosting od 1 GB za 1 EUR na mesiac a vyššie.

4. Čo tak webhosting zdarma?

Aj to sa dá! Skupina dobrovoľníkov dala sily do kopy a na www.freeserver.sk ponúkajú webhosting zdarma, pre webstránky, ktorým stačí do 7 GB prenesených dát na mesiac (čo je až až pre väčšinu). V tomto prípade sa nejedná o priestor na uloženie webstránky a jej obsahu, ale o objem dát, ktoré sa natiahnu a stiahnu cez tvoju webstránku. (Napríklad zakaždým keď si otvoríš nejaký obrázok, ktorý má 1 MB, tak sa musí natiahnuť. Ak si ho otvoríš 6x, tak prenesené dáta = 6 MB).

Priestor na serveri je v tomto prípade 1 GB, čo stačí pre bežnú prezentáciu, ako táto moja webstránka.

Taktiež tu je projekt Freeweb od www.websupport.sk – nie je to ale pre každého. Napíš im, popíš tvoj projekt a za reklamu na tvojej webstránke ti možno dajú webhosting do 2 GB zdarma.

Takže hlavné pravidlo je – neplať veľa a nekupuj „odporúčanú“ možnosť. Radšej si zisti s niekým, kto v tom má prehľad, koľko priestoru naozaj potrebuješ a možno ti nakoniec bude stačiť webhosting zdarma.

Rád ti s tým pomôžem, napíš mi, poradím ti pri rozhodovaní a potom ti rád spravím webstránku.

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO SEO Score Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google

Prečítať »

Ahoj! Rýchle info – používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak chceš vedieť aké prečítaj si naše podmienky spracovania osobných údajov.