Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku

Obsah

Uvedenie nového WordPress5.0 na trh je naplánované na koniec novembra, čo znamená, že už čoskoro nás čaká jedna z najväčších zmien za pomerne dlhú dobu. V rámci tejto aktualizácie WordPress predstaví, ako novú súčasť základnej platformy pre editáciu stránok a článkov, svoj úplne nový Gutenberg editor.

Aj tento článok už píšem použitím Gutenberg editora… a ide to celkom fajn, vlastne ešte jednoduchšie, keď si človek zvykne

Táto aktualizácia už navždy zmení spôsob, ktorým budú užívatelia WordPressu tvoriť kreatívny obsah. To znamená, že potrebujete pripraviť sami seba i vašu stránku na zmeny, ktoré prídu – najmä preto, že na obzore sú ďalšie, ešte väčšie zmeny.

Vytvoril som ukážkové video práce s Gutenberg editorom – pozri si ju tu.

V tomto článku si povieme, aký dopad bude mať WordPress 5.0 a Gutenberg na vašu webstránku. Budeme hovoriť o tom, ako ovplyvní tému vášho webu, pluginy aexistujúci obsah. Na záver vám ukážem, ako sa už teraz môžete začať pripravovať na tento revolučný krok. Poďme na to!

Aktuálny stav WordPress 5.0 a Gutenberg

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 1

Spustenie nového WordPress 5.0 je už takmer za rohom. V skutočnosti, ak všetko pôjde podľa plánu, najnovšia verzia platformy je naplánovaná v druhej polovici novembra  – 27.11.2018, no ak by sa to nestihlo, tak to presunú na 22.01.2019.  Ak ste v priebehu minulého roka sledovali správy súvisiace so službou WordPress, budete pravdepodobne vedieť, prečo sa tento ťah v komunite považuje za obrovský boom.

Dôvodom je práve to, že uvedenie verzie 5.0 znamená oficiálne spustenie nového editora Gutenberg, ktorý bude fungovať pre všetkých používateľov WordPressu. S novou aktualizáciou bude starý klasický editor nahradený úplne a kompletne Gutenbergom. Tento prírastok do ekosystému WordPress sa stretol so zmiešanými reakciami a nemožno poprieť, že Gutenberg predstavuje masívnu zmenu v tom ,ako sa vytvára obsah v rámci WordPressu.

Ako sme už spomenuli, súčasný plán je, aby WordPress 5.0 bol ďalšou verziou platformy a jeho uvedenie je naplánované na 27. novembra, kedy by ho všetci používatelia mali mať k dispozícii naživo. Ak verzia 5.0 ešte náhodou nebude pripravenána spustenie, bude odložená do januára 2019. V tomto momente evidujem najmä aktualizáciu 4.9.9, ktorá sa bude venovať hlavne implementáciiPHP 7.3.

Ako si viete určite dobre predstaviť, znamená to, že je čas zistiť, aký bude mať vplyv WordPress 5.0 na vaše stránky. Budete musieť pripraviť svoje stránky a seba na to, čo príde,a dobrým štartovacím bodom je pozrieť sa na to, čo 5.0 skutočne prinesie.

Ako WordPress 5.0 a Gutenberg ovplyvnia vaše webstránky

Matt Mullenweg (jeden z tvorcov WordPressu) opisuje WordPress 5.0 ako “WordPress 4.9.8 + Gutenberg.” Inými slovami, ak máte v súčasnosti nainštalovanú najnovšiu verziu programu WordPress (ak ste zverili spravovanie webstránky a aktualizácie mne, tak určite ju máte) a beta verziu Gutenberg, vaša stránka sa v skutočnosti príliš nezmení, keď predstavia verziu 5.0.


Samozrejme, Gutenberg nakoniec nahradí klasický editor (ten sa presunie do formy pluginu). Nový editor však len nedávno dostal čerstvý kabát vo forme Gutenberg 4.0. Zatiaľ čo nešlo a masívnu zmenu, táto verzia pridáva niekoľko nových funkcií, vrátane prekrývania farieb obrázkov, a aktualizovaný výber veľkosti písma.


WordPress 5.0 bude obsahovať aj uvedenie novej predvolenej témy TwentyNineteen – pozrieť si ju môžete aj na Mattovej stránke. Ako si viete predstaviť, je to prvá predvolená téma WordPress špeciálne navrhnutá pre Gutenberg. Ako taká sa drží pôvodnej filozofie jadra návrhu samotného editora s minimálnym, čistým dizajnom:

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 2

Uvedenie WordPress 5.0 tiež neznamená koniec zmien pre túto platformu. Matt Mullenweg nedávno oznámil ‘Phase2’ projektu, ktorý bude ďalším krokom k implementácii Gutenbergu cez každý aspekt WordPressu.

Zatiaľ čo editor sa v súčasnosti používa výhradne na správu príspevkov a stránok, vývojári sa v budúcnosti usilujú o to, aby sa stal plnohodnotným editorom / tvorcom webových stránok. To znamená, že prvky ako widgety a menu budú nakoniec nahradené Gutenbergovými blokmi.

3 veci, ktoré by ste mali urobiť, aby ste pripravili svoju stránku pre WordPress 5.0

…a s ktorými viem pomôcť

Už sme si zdôraznili dôležitosť pripravenosti na novú éru WordPress. V tejto časti vám ukážem, ako a kde už môžete začať a aké aspekty vašej stránky sú najdôležitejšie preto, aby ste im venovali čas. 

1.Otestujte svoju stránku na kompatibilitu s Gutenberg okamžite

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 3

Gutenberg má len pár týždňov od spustenia beta verzie, ale to neznamená,že sa s ním už teraz nemôžete zoznámiť. V skutočnosti simôžete stiahnuť Gutenberg beta plugin a začať s testovaním na vašich stránkach práve teraz.


Odporúčam vám testovať plugin, kým je to možné, pretože vám umožní dopredu sa pohodlne zoznámiť s novým rozhraním. Taktiež vám dáva možnosť uistiť sa, že vaša stránka je kompatibilná s novou témou a všetko je tak, ako má byť – a ak nie, tak to vieme čo najskôr opraviť. Ak sa napríklad vyskytnú nejaké problémy s kompatibilitou, budete ich chcieť identifikovať čo najskôr, aby ste ich mohli opraviť skôr, ako sa spustí verzia 5.0 oficiálne.


Jeden plugin, ktorý uľahčuje otestovanie vašich stránok týmto spôsobom, je to GutenbergRamp:

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 4

Ideo oficiálny plugin, ktorý vám umožní otestovať rôzne aspekty vašej stránky pomocou programu Gutenberg, aby ste mohli hladko prejsť na systém 5.0. Tento doplnok umožňuje určiť, kedy chcete používať Gutenberg. Môžete si ho napríklad nastaviť tak, aby sa Gutenberg používal iba na konkrétne typy príspevkov alebo dokonca na určité ID príspevkov.


Pomocou týchto doplnkov môžete dôkladne otestovať svoje stránky a zároveň získať vedomosti o tom, ako nový editor funguje. Týmto spôsobom budete pripravení na čokoľvek, čím vás môže WordPress 5.0 zaskočiť.

2.Uistite sa, že vaše témy a pluginy sú kompatibilné s Gutenbergom

Zmienili sme sa o tom, že pri Gutenbergovi sa môžete stretnúť s problémami kompatibility, takže sa na ne pozrieme podrobnejšie. Mnohí vývojári už pracovali na zabezpečení toho, že ich šablóny budú plne kompatibilné akonáhle sa spustí 5.0, ale mali by ste tomu venovať čas aj vy, aby ste skontrolovali, či je to aj na vašom webe naozaj tak. Ak som vám web robil ja, tak je pravdepodobné, že to tak je (používam kvalitné elementy, ktoré som už overil – no je potrebné ich aktualizovať na najnovšie verzie – ak ste zverili spravovanie webstránky a aktualizácie mne, tak už to máte aktualizované.


Ak používate šablónu, ktorá nie je kompatibilná s Gutenbergom, s najväčšou pravdepodobnosťou bude fungovať, hoci s potenciálne obmedzenou funkcionalitou. Napríklad nekompatibilná šablóna nebude môcť používať nové možnosti prispôsobenia plnej šírky a orientácie na široko.

Toto bude primárne ovplyvňovať témy, ktoré sa stali zastaranými alebo nevyužívanými. Ak je to aj prípad vašej témy (šablóny), okamžite by ste mali hľadať náhradu. Ako sme spomenuli, mnohí vývojári už aktualizovali svoje témy pre kompatibilitu s Gutenbergom. Nájdenie vhodnej alternatívy by nemalo byť náročné, bez ohľadu na zameranie vašej stránky. Existuje napríklad veľa kompatibilných biznis tém WordPress, ktoré sú pripravené do budúcna pre WordPress 5.0.

Tieto kroky sa vzťahujú aj na doplnky (rozšírenia alebo pluginy). Rovnako ako v prípade tém, väčšina vývojárov pluginov tvrdo pracovala na tom, aby sa s Gutenbergom podarilo zladiť svoje projekty pomerne rýchlo, odporúčam však skontrolovať, či sú kompatibilné. Neexistuje jednoduchý spôsob, ako to urobiť. Existovala možnosť skontrolovať projekt cez GutenbergPlugin Compatibility, ktorý vám poskytol kompletný zoznam kompatibilných pluginov, no tento už nie je podporovaný. Najlepšie je to urobiť so zálohou webu a postupným aktualizovaním a zapínaním týchto pluginov, a kontrolou funkcionality webu za každým krokom.

3.Pripravte svoj už existujúci obsah na ‘Bloky’

Ak ste sa už s Gutenbergom zoznámili, už viete aj o Gutenbergových blokoch. Ak potrebujete osviežiť pamäť, bloky sú to, čo budete používať na štruktúrovanie obsahu a celý obsah bude musieť byť pridaný pomocou rôznych blokov – obrázok, nadpis, text, tlačítko atď.


Dobrou správou je, že sa nemusíte obávať porušenia vášho existujúceho obsahu. Aby sa tomu zabránilo, všetky stránky alebo príspevky vytvorené bez Gutenberga sa zmenia na klasické bloky,ktoré takmer presne replikujú klasický editor pôvodných:

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 5

Aj keď by ste mohli ponechať tieto ako sú, môžete tiež začať ich konvertovaním do novej štruktúry bloku. To jednoducho znamená presunúť každý jednotlivý obsah do samostatných blokov. Ak chcete dosiahnuť tento stav, vyberte blok a použite ponuku panela nástrojov pre výber:

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 6

Tento krok rozdelí obsah na vhodné bloky, ktoré potom môžete podľa potreby upraviť:

Pripravte sa na zmenu: Ako WordPress 5.0 a Gutenberg zmenia vašu stránku 7

Váš obsah bude vyzerať tak ako doposiaľ, zatiaľ čo budete plne využívať rozšírenú funkčnosť Gutenbergu!

Záver

Pôvodný editor WordPress slúžil miliónom používateľov počas mnohých rokov. Bolo by samozrejme ťažké urobiť zmenu, ktorá by sazdanlivo zbavila všetkého, čo poznáme, nenávratne. Avšak tým, že viete, ako WordPress5.0Gutenberg ovplyvní vaše stránky, môžete sa vopred pripraviť na to, abyste sa vyhli bolestivému prechodu.

Vytvoril som ukážku práce s Gutenberg editorom – pozri si ju tu.


Či už ste pripravení alebo nie, Gutenberg prichádza do WordPressu. Ak ešte nie ste pripravení na prechod, môžete nainštalovať ClassicEditor plugin a zachovať známe rozhranie ešte dlhšie.


Dôrazne však odporúčam, aby ste zvážili vytvorenie priestoru pre testovanie aktuálneho nastavenia webových stránok pomocou nového editora Gutenberg tak, aby ste mohli nájsť potrebné alternatívy pre doplnky a pripraviť sa na príchod WordPress 5.0 – pretože skôr či neskôr sa mu nevhnete.


1.Okamžite si otestujte svoje stránky s Gutenbergom.
2. Uistite sa, že vaše témy a pluginy sú kompatibilné s Gutenbergom.
3. Pripravte svoj existujúci obsah pre „bloky“.


Máte nejaké otázky týkajúce sa pripravenosti vášho webu na WordPress5.0? Dajte mi vedieť v sekcii komentárov nižšie alebo mi napíšte ak potrebujete pomôcť s týmto prechodom a testovaním.

Pravidelná údržba webstránok

Denné zálohy, pravidelné aktualizácie, sledovanie pozícií v Google (SEO monitoring) a viac..
My dohliadneme na technickú stránku, Vy sa môžete venovať biznisu

Prieskum konkurenčných webstránok

Uvažujete nad novou webstránkou alebo službou? Nebolo by dobré vedieť, koľko návštev získava konkurenčný web? Alebo cez aké vyhľadávania (kľúčové slová a frázy) na weby konkurencie chodia návštevníci? Ktoré sú ich top navštevované stránky (produkty / služby)?

My Vám to zistíme.

Pravidelná údržba webstránok

Denné zálohy, pravidelné aktualizácie, sledovanie pozícií v Google (SEO monitoring) a viac..
My dohliadneme na technickú stránku, Vy sa môžete venovať biznisu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google Page Rank)

Prečítať »