Aká tvorba webstránok je najvhodnejšia pre drvivú väčšinu klientov? (firmy, hobby, portfólio, eshop...)

Aká tvorba webstránok je najvhodnejšia pre drvivú väčšinu klientov? (firmy, hobby, portfólio, eshop…)

Obsah

85 / 100 SEO Score

Programovanie, programovacie jazyky a technológie sú dnes naozaj pestré. Existuje veľa štandardných a zaužívaných, pribúda veľa nových. Od toho sa vyvíjajú ďalšie technológie – ako napríklad tvorba webstránok. Weby sa dajú naprogramovať v rôznych jazykoch či „framework“, alebo sa dajú využiť už rôzne dopredu naprogramované systémy či šablóny. Pre uľahčenie práce s ich obsahom vzniklo veľa redakčných systémov, ktoré umožňujú rýchlejšiu editáciu textov či obrázkov. A k týmto vznikajú v posledných rokoch veľmi šikovné nástroje pre tvorbu obsahu ale aj dizajn a návrh komplexnejších elementov www stránok.

Ako si vybrať? Ako zvoliť ten správny systém?

Neboj, to je práca pre nás, nie pre teba. Ty si len vyberieš tých správnych ľudí a oni už majú vedieť, čo je pre teba a požiadavky tvojho webu najlepšie. Dôležité je poznať kritériá, čo dnes robí dobrú webstránku – čo z veľkej miery potom určí, aký systém je najvhodnejší.

Existuju štandardné a spoľahlivé riešenia tvorby webstránok, používané na miliónoch webov, nejaké novšie, menej štandardné a rozšírené riešenia, nové, síce napreduúce ale aj menej testované a overené riešenia alebo potom je tu programovanie na mieru, niekedy úplne od základu. My volíme štandardné a spoľahlivé riešenia, ktoré aj naším klientom ušetria peniaze a starosti. Vysvetlíme si, prečo:

Riadime sa týmito kritériami:

Spolahlivosť, overená časom

Tak isto ako pri autách či telefónoch, aj tu je dôležité vybrať niečo, čo je na trhu už dlhšie, ľudia tomu veria a má dobré hodnotenia. Kúpil by si pre svoj biznis auto, ktorého výrobcu málokto pozná a vie ho opraviť len zopár ľudí na Slovensku? Znamenalo by to vyššie ceny za údržbu či úpravy. Alebo častejšie problémy, riešenie ktorých by trvalo dlhšie.

Od webstránky chceš mať to isté – spolahlivosť a jednoduchosť pri jej vylepšovaní a údržbe. Aby splnila tvoje požiadavky, no nepriniesla ti s tým plno starostí a nákladov. Využívanie nových technológií – ale len do miery, kde sú všeobecne podporované a dá sa s nimi ľahko pracovať ďalej. To dostaneš u nás – spoľahlivý systém, ktorým vieme efektívne a lacnejšie splniť požiadavky drvivej väčšiny potrieb webstránok.

Už sme napríklad prerábali niekoľko nových webstránok, ktoré klientom predošlý developer naprogramoval v novom systéme, ktorý je z pohľadu programátora možno skvelý – no pre klienta to vytvorilo oveľa viac problémov. Pri pridávaní ďalších štandardných funkcionalít bolo stále potrebne programovanie na mieru – pretože to nový systém inak nepodporoval. No pritom web bol úplne štandardný eshop. Takže jendoduché úpravy, do 1 hodiny by niekedy trvali aj 10+ hodín, pretože na to neexistovali už hotové riešenia. Klientov to vyšlo aj tak lacnejšie nechať si web prerobiť nami na spoľahlivejšom systéme + dorobiť potrebné funkcie.

Samozrejme nie je to len o používaní už hotových riešení – je dobré vedieť, kedy je lepšie niečo naprogramovať, aby to napríklad príliš neovplyvnilo rýchlosť alebo bezpečnosť webu. A to nás privádza k:

Tvorba webstránok 80/20 – pareto pravidlo

Ak si dobrý biznisman či biznisžena, tak vieš, že je dobré sa riadiť pareto pravidlom – poznať, ktorých 20% vstupov ti zabezpečí 80% výstupov a na to sa sústrediť. Pretože zvyšných 80% vstupov zaberie oveľa viac času, no nezabezpečí veľký prínos – je to neefektívne.

To isté platí aj pri tvorbe webstránok – poznať efektívne riešenia, ktoré tvojmu webu dajú všetky funkcie a nastavenia, ktoré potrebuje, no ich nastavenie nezaberie príliš veľa času – čo sa odzrkadlí na cene tvorby internetovej stránky a tebe ušetrí náklady. Pretože kontaktný formulár sa dá spraviť na 1500 spôsobov, no len niekoľko z nich sú efektívne, splnia všetky požiadavky a budú sa dať ľahko upravovať v budúcnosti.

Tu prichádzajú do mušky redakčné systémy – ktoré veľmi uľahčujú veľa základných nastavení webstránok. S nimi nemusíme zakaždým znovu vymýšľať koleso – programovať všetko od nuly. Dajú nám základ, ktorý vieme ľahko upraviť, preprogramovať či vylepšiť aby splnil tvoje požiadavky.

redakcny system tvorba webstranok

Programovanie na mieru je naozaj potrebné len v krajných prípadoch – kedy sú potreby webstránky atypické, skúša sa dosiahnuť niečo nové, je potrebné riešenie, ktoré využíva málo iných webov. No bežný biznis, eshop, hobby web, blog, portfólio už spadajú pod štandardné riešenia – a tieto typy webov tvoria drvivú väčšinu internetu.

Dlhodobé používanie a funkčnosť webu + ľahká možnosť ho ďalej rozvíjať

Voľba dobrého riešenia / systému pre tvoj web ti uľahčí život aj veľa rokov po tom, čo ti web dokončíme. Technológie sa hýbu a menia rýchlo – prehliadače ako Google Chrome, Safari či Mozilla Firefox majú svoje požiadavky na webstránky – ktoré sa považujú za štandard v priemysle (keďže tieto prehliadače sú vstupom do internetu pre drvivú väčšinu ľudí). Je pre to veľmi dôležité, aby sa tvoja webstránka vedela tiež ľahko hýbať s dobou a sledovala posun týchto štandardov.

Pri neštandardných riešeniach na mieru častokrát nastane situácia, že po pár rokoch sa už webstránka prestane zobrazovať správne. Oprava tohto problému bude stáť veľa, pretože je to neštandardné riešenie a ktokoľvek sa do toho pustí, bude ho musieť prv preštudovať, pochopiť a až tak začať opravovať. Alebo celý web prerobiť.

Pri štandardnom riešení, ako je napríklad redakčný systém WordPress sa veľa vecí robí samo. Tím, ktorý tvorí WordPress sleduje najnovšie technológie a požiadavky prehliadačov či Google a implementujú ich efektívne. Čiže tvoj web sa hýbe s dobou sám. Stačí ho len pravidelne aktualizovať a spravovať – s čím tiež radi pomôžeme.

Alebo ak budeš chcieť novú funkciu, tak pri štandardných riešeniach existujú už hotové kúsky kódu, ktoré sa ľahko vkladajú či upravujú. Nemusí sa to tvoriť od nuly. Pri opravách je to tiež jednoduché – nájdeš širokú ponuku developerov, ktorí ti to vedia spraviť v rôznych cenových reláciách – stačí si vybrať.

Bezpečnosť webstránok

V neposlednom rade tu je bezpečnosť. Štandardné riešenia majú vyššie percento útokov – pretože sú tak rozšírené, hackeri sa na nich zamerajú častejšie. No z toho istého dôvodu majú aj veľký pomer ľudí, ktorí pracujú na ich zabezpečení. Takže aj keď sa nájde nejaká bezpečnostná diera, tá sa rýchlo opraví, vydá sa aktualizácia a tvoj web môže byť behom pár hodín znovu bezpečný. (Ak máš zabezpečené pravidelné aktualizácie webstránky).

Pri neštandardných riešeniach, programovaní na mieru alebo nových, menej otestovaných riešeniach je možno menej pokusov hackerov o ich napadnutie – no pri napadnutí ti to už nebude vedieť len tak hocikto opraviť. Budeš mať zviazané ruky, pretože daný systém pozná len nízke percento programátorov, bude to drahšie. Alebo dané riešenie, na ktorom beží tvoj web už prestane byť podporované a web sa bude musieť prerábať úplne.

Na koniec to zhrnieme jednoduchým zlatým pravidlom:

Ak sa niečo dá spraviť spoľahlivo, bezpečne a zároveň efektívne aj pre klienta, funguje to ako pre Google, tak aj 27 miliónov webstránok sveta, tak nehľadajme komplexnejšie, možno novšie, no menej otestované a ťažšie rozšíriteľné riešenie. Keď niečo funguje, nemeň to :).

Ďalšie články

SEO Audit / optimalizácia obsahu

SEO Audit / optimalizácia obsahu

88 / 100 Powered by Rank Math SEO SEO Score Čo je SEO Audit? Skrátene povedané – jedná sa o úpravy obsahu, nastavenia, štruktúry webstránky a jej spolupráce s externými webstránkami, za účelom zvýšenia jej Google hodnotenia. Toto hodnotenie (Google

Prečítať »

Ahoj! Rýchle info – používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak chceš vedieť aké prečítaj si naše podmienky spracovania osobných údajov.