Webdizajn sa konečne začína uberať správnym smerom. Kedysi bol webdizajn dostupný len pre veľké firmy, pre ľudí s tučnou peňaženkou. Bežní ľudia, menší podnikatelia či malé firmy (ktorí tvoria väčšinu biznisov v našom okolí) sa k tomu v začiatkoch internetu nedostali, hlavne z dôvodov nevedomosti či organického vývoja – ešte to nebolo zaužívané. Dnes už je webstránka ale dôležitou súčasťou úspešných biznisov, či už veľkých alebo malých firiem. Nech podnikáš v malom alebo vo veľkom, tvoja prezencia na internete dáva zmysel a mala by byť časťou tvojej stratégie. No ponuka tvorby webstránok sa len nedávno začala uberať tým správnym smerom. Aký smer to je?
Donedávna (= niekoľko rokov) bola vlastná webstránka drahý špás pre menších podnikateľov. Vlastne ešte aj dnes je väčšina ponúk predražená – webstránka za tisíc ak nie viac EUR. Ceny tvorby webstránok sa nevyvíjali = neznižovali úmerne technickému pokroku ich tvorby. Desiatky rokov dozadu bolo ťažšie / časovo náročnejšie vytvoriť efektívnu webstránku, ktorá nielen vyzerá dobre, ale aj konvertuje a robí z návštevníkov vašich zákazníkov, a zároveň ich vie nájsť bez potreby platiť si za reklamu. Dnes to už ale neplatí – existuje veľké množstvo systémov, prostredníctvom ktorých je tvorba webstránky oveľa rýchlejšia. Preto sa znížil počet ľudí a hodín potrebných na jej tvorbu. A to malo ovplyvniť jej cenu. No veľakrát sa to neudialo.
Firmy, ktoré kedysi robili webstránky za tisícky EUR sa nebudú ponáhľať so znižovaním tejto ceny, aj keď náklady určite klesli. Samozrejme záleží tu od toho, čo potrebuje vaša firma – ak hľadáte komplexné riešenie problému, na ktoré ešte nie je jednoduché riešenie na internete, tak je táto cena opodstatnená. Väčšia firma vyrobí webstránku na mieru, za vyššiu cenu, no bude vedieť naprogramovať komplexné časti a nové funkcie.
Otázne tu ale je, čo dnes už nie je štandard? Pri takom množstve webstránok a ich rozšírení už existuje štandard takmer pre každú požiadavku či potrebu biznisu. Eshopy, portfóliá, prehliadače obrázkov, prezentácie, kalendáre, rezervačné formuláre, platobné brány, blogy, registrácia užívateľov atď. – všetko je už dnes štandard. A toto pokryje asi 95% potrieb biznisov, či veľkých alebo malých.
Čo to znamená pre bežných ľudí / malé biznisy?
- Znamená to, že je dôležité si spraviť prehľad o cenách tvorby webstránok. Neberte hneď prvé ponuky, neberte hneď tie najväčšie či najznámejšie ponuky. Pozrite si niekoľko veľkých firiem, niekoľko menších webdizajnerov a porovnajte.
- Nenechajte sa namotať na žargón. Wireframy, vyhotovenie návrhu, informačná architektúra, analýza cieľov, animácie – to všetko znie pekne, ale častokrát to jednoduchá stránka skrátka nepotrebuje. Dobrému webdizajnérovi, ktorý už má prehľad o najbežnejších potrebách biznisov, stačí povedať aký je váš zámer, čo chcete, aby zákazníci na stránke dosiahli a podľa toho vám spraví základný návrh (naživo, nie na obrázku). Čo je teda naozaj dôležité pre web:
- aby vás klienti našli aj bez reklamy – SEO, sociálne siete
- aby návštevníci našli čo hľadajú a kúpili si to od vás – prehľadnosť, jednoduchosť, konverzia
- verte tomu, kto sa nebojí ukázať svoje ceny. Ak webdizajnér nie je schopný štandardizovať svoju ponuku do istej miery a ukázať svoje ceny na jeho webstránke, má to len jeden dôvod – ceny prispôsobí „typu“ zákazníka. Takže ak to je niekto, kto vie, že chce niečo jednoduché do max 200 EUR, tak to webdizajnér aj za takú cenu spraví. Ale ak to je niekto, kto o tom nemá ani potuchy, tak z neho webdizajnér dostane aj 500 EUR. Preto je lepšie si vybrať webdizajnérov, ktorí majú svoje ceny rovnaké pre každého. (samozrejme, na základe dohody sa cena môže upraviť, pretože nie každá stránka sa vmestí do 3-4 cenových kategórií, no tu hovoríme o malých úpravách ponúkanej ceny)
- hľadajte referencie – ak webdizajnér má len fotky portfólia, no žiadne referencie od zákazníkov, nepomáha to jeho kredibilite. Vyberajte si webdizajnérov, ktorých zákazníci odporúčajú a radi ohodnotia.
Ako malý biznis / podnikateľ potrebujete na začiatok pravdepodobne štandardnú prezentáciu vašich služieb či produktov, čo nemá prečo stáť viac ako niekoľko 100 EUR (kým nemáte špeciálne požiadavky na grafiku, netradičné správanie sa webu a pod). Záleží to aj od skúseností a kvality dizajnéra (nájdete aj lacnejšie ponuky, no tie zasa nemusia spĺňať všetky požiadavky dobrého webu).